Rewolucyjne trendy i nowe perspektywy na targach MODERNLOG 2023

2023-06-22 15:00
Modernlog podsumowanie
Autor: Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG

Liderzy rynku wśród wystawców, prezentacja nowoczesnych rozwiązań intralogistycznych, rozmowy o aktualnych kierunkach rozwoju dla logistyki oraz spojrzenia w przyszłość – tak w skrócie można podsumować Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG. Kolejna edycja wydarzenia zaplanowana jest na 4-7 czerwca 2024 roku.

Spis treści

  1. Liderzy branży NA MODERNLOG
  2. Bogaty program targów MODERNLOG
  3. Dwa dni rozmów o magazynach przyszłości

MODERNLOG odbywa się w towarzystwie targów ITM Industry Europe będących największą imprezą wystawienniczą branży przemysłowej w tej części Europy oraz Targów Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING. Łącznie w tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział niemal 700 wystawców, ponad 15 tys. zwiedzających, a ekspozycje zajęły powierzchnię 42 tys. metrów kwadratowych.

Cieszę się, że mogliśmy gościć tak wielu profesjonalistów podczas targów MODERNLOG i konferencji Smart Warehouse. Dziękujemy wszystkim wystawcom, prelegentom i zwiedzającym za udział i wkład w rozwój branży logistycznej. Wasze obecność i zaangażowanie były inspirujące. Widzimy, że sektor logistyki rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego chcemy tworzyć wydarzenie, które jest skoncentrowane na wspieraniu rozwoju biznesu, prezentacji innowacyjnych rozwiązań, networkingu, a także dyskusji i wymianie wiedzy między ekspertami z różnych obszarów logistyki – podsumowuje Hanna Zdrojewska, Dyrektor Targów MODERNLOG.

Liderzy branży NA MODERNLOG

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich można było spotkać integratorów systemów, producentów oraz dystrybutorów rozwiązań z zakresu logistyki 4.0 i magazynów przyszłości.  Statystyki, a także opinie zarówno wystawców, jak i zwiedzających jednoznacznie wskazują na pozytywny odbiór kierunku rozwoju targów MODERNLOG, które z każdym rokiem zyskują coraz większe uznanie i popularność.

Targi MODERNLOG były dla nas jak zawsze fantastycznym doświadczeniem! Zaprezentowaliśmy regał satelitarny z platformami samojezdnymi, a więc część automatyki, którą oferujemy. Odwiedzający nasze stoisko mogli również zapoznać się z wózkami marki Crown, których jesteśmy dystrybutorem. Obserwujemy duże zmiany w branży – rozwiązania stają się coraz bardziej skomplikowane, systemowe i zautomatyzowane, a klienci poszukują nowoczesnych i szytych na miarę rozwiązań. Szukają także integratorów, którzy jak my pomogą im połączyć logicznie produkty różnych firm, aby stworzyć system, który będzie funkcjonował bez zarzutu – tłumaczy Katarzyna Stawiarska, koordynatorka ds. marketingu operacyjnego WDX. – Najważniejszą korzyścią targów są spotkania twarzą w twarz. To, co zabrała nam pandemia teraz wraca i znów możemy dzielić się energią, dotknąć produktów i porozmawiać. To bardzo pozytywne przeżycie, spotkać znajome twarze, a także nawiązać nowe kontakty. Spotykamy tu również studentów, którym chcemy przekazać jak najwięcej naszej wiedzy i doświadczenia, bo wiemy, że wychowujemy kolejne pokolenie logistyków.

Wśród wystawców targów MODERNLOG znalazło się dwóch laureatów Złotego Medalu MTP – to jedna z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych nagród targowych w naszym kraju. Statuetki powędrowały do firmy Kardex za Intuicyjny Asystent Kompletacji – produkt ten wygrał również w konkursie Złoty Medal Wybór Konsumentów – oraz do Instytutu Studiów Programistycznych za Platformę Synaptic, czyli centralny system logistyczny.

Nasze wrażenia z udziału w targach MODERNLOG są bardzo pozytywne. To były intensywne dni, które przyniosły nam bardzo dużo nowych kontaktów. Zauważyliśmy, że klienci są bardziej świadomi i trafiają do nas zdecydowani na pewne rozwiązania. Na stoisku pokazujemy całe portfolio naszych rozwiązań – ze względu na gabaryty naszych urządzeń zastosowaliśmy prezentację 3D na ekranach dotykowych, co pozwoliło odwiedzającym lepiej zrozumieć funkcjonowanie naszych produktów. Klienci mogą przybliżyć każde urządzenie i zobaczyć zasadę działania, a także poćwiczyć miejsca pobierania i oddawania towarów na naszych najnowszych urządzeniach do kompletacji ze wskazaniami optycznymi, które przede wszystkim eliminują pomyłki w tych procesach – opowiada Krzysztof Nowakowski, Sales Manager w firmie Kardex.

Wśród wystawców pojawiło się wiele firm, które po raz pierwszy zdecydowały się na stoisko. Jedną z takich marek było PDAserwis:

Po raz pierwszy pojawiliśmy się na targach MODERNLOG w roli wystawcy i przyznam, że byliśmy mile zaskoczeni reakcją klientów. Nasza obecność na targach skupiła się głównie na promowaniu naszych rozwiązań AutoID, takich jak drukarki etykiet, terminale mobilne i czytniki kodów kreskowych. Targi były dla nas nie tylko okazją do zaprezentowania naszych rozwiązań, ale także do zapoznania się z produktami i technologiami innych firm. Współpraca jest dla nas niezwykle cenna, ponieważ umożliwia nam tworzenie czegoś nowego, interesującego i jeszcze bardziej innowacyjnego. Każdy z nas ma tu możliwość zdobycia nowej wiedzy i doświadczenia – powiedział Rajmund Rojek, Account Manager w firmie PDAserwis.

Bogaty program targów MODERNLOG

Tegoroczna edycja targów obfitowała w liczne spotkania branżowe. O rozwoju polskiej i światowej logistyki w związku ze zmianami technologicznymi i społeczno-gospodarczymi dyskutowali prelegenci spotkania „Kierunek na strefę nowoczesnej logistyki” organizowanego przez Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną i PSI Wielkopolska. Natomiast Polskie Stowarzyszenie Techniki Magazynowej, podczas Konferencji Regałowej, zajęło się zagadnieniami dotyczącymi systemów składowania, z którymi na co dzień mierzą się zarządzający magazynami.

W samym centrum pawilonu codziennie odbywały się pokazy logistyczne w strefie In4Log, które jak co roku przyciągnęły uwagę gości targowych. Wydawnictwo Medialog wspólnie z partnerami – AIUT, Mosca, Fronius, Craemer, AnterSystem, Continental, RedSteel, PolPlan, LGS Maximal, Agroma Polsad, LineLaser – przygotowały dynamiczne prezentacje najnowocześniejszych rozwiązań intralogistycznych.

Dwa dni rozmów o magazynach przyszłości

Rekordowa frekwencja na konferencji Smart Warehouse jednoznacznie potwierdza potrzebę rozmów na temat przyszłości pracy w magazynach oraz aktualnych wyzwań. W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 600 osób. Podczas 5 paneli dyskusyjnych na scenie Smart Warehouse pojawiło się 29 prelegentów z 26 znanych marek. Eksperci dyskutowali o mechanizacji i automatyzacji procesów magazynowych, robotach AGV, rozwiązaniach logistycznych dla e-commerce oraz o cyfryzacji danych.

Cieszę się ogromnie, że mogłem wziąć udział w bardzo ciekawej dyskusji na temat fulfillmentu w ramach konferencji Smart Warehouse na poznańskich targach MODERNLOG. Była to idealna okazja, aby wymienić się spostrzeżeniami na ten obszar logistyki z praktykami działającymi w jednej branży. Z naszej dyskusji wynikało jasno, że fulfillment to coś więcej niż tylko logistyka. To też cały szereg działań wspierających sprzedaż e-commerce – podsumowuje Łukasz Wysokiński, Dyrektor Zarządzający InPost Fulfillment. – Podczas dyskusji doszliśmy do wspólnego wniosku, że choć fulfillment nie jest dla każdego (to idealna opcja w momencie skalowania biznesu lub nabierania rozpędu w kierunku sprzedaży cross-border) to jego rozwój musi podążać za oczekiwaniami rynku. Rynek tymczasem podąża za oczekiwaniami konsumenta, który chce dostać swoją paczkę tak szybko jak to możliwe, w takiej formie jaka odpowiada mu najbardziej. Tym samym dochodzimy do stwierdzenia, pod którym mogliśmy się podczas panelu podpisać wspólnie – skrót FF oznacza zarówno Fulfillment, jak i Full Flexibility. Te określenia powinny zawsze iść w parze, dając szereg wartości dodanych zarówno dla merchanta, jak i klienta końcowego. To właśnie przyświeca nam na co dzień w InPost Fulfillment!

Bardzo dużą popularnością cieszył się panel otwarcia konferencji Human vs robotics, jak zakolegować się z robotem w magazynie, podczas którego o sztucznej inteligencji, robotyzacji oraz interakcji między ludźmi i robotami dyskutowały ekspertki z wielu środowisk: Magdalena Morze  (badaczka przyszłości), Aleksandra Przegalińska (profesorka AI), Malwina Faliszewska (trenerka różnorodności) oraz Ilona Miziewicz-Groszczyk (praktyczka logistyczka). Niemal w każdej dyskusji prelegenci odnosili się do rozwoju technologicznego oraz możliwości i wyzwań, jakie ze sobą niesie – także w panelu IoT digitalizacja, w którym uczestniczyła m.in. Marlena Dorniak z firmy Dachser:

Konferencja Smart Warehouse to wydarzenie branżowe, ważne na mapie inicjatyw dla TSL . To co istotne, to pokazanie, że branża jest świadoma wymagań jakie stoją przed nią oraz zagrożeń – tych związanych z nadchodzącą nową technologią, ale też tymi, które sama generuje np. w obszarze środowiska, nie pomijając takich ważnych elementów jak CSR & ESG. Branża jest gotowa do wdrażania najnowszych technologii w tym opartych na AI, tutaj przykładem mogą być zastosowania cyfrowego bliźniaka. Panel, w którym wzięłam udział to bardzo ważny głos praktyków z różnych dziedzin, wskazujący na potencjał jaki drzemie w systemach i danych. Trzeba nauczyć się z nich korzystać i nie bać się tego co niosą za sobą nowoczesne rozwiązania IT. Dziękuję za wspólną merytoryczną dyskusję i możliwość przedstawienia wizji digitalizacji procesów z perspektywy operatora logistycznego jakim jest Dachser – mówi Marlena Dorniak, Kierownik Oddziału Satelitarnego Dachser w Toruniu.

Program Smart Warehouse tworzyły także prezentacje w ramach cyklu Scena Partnerów. Wśród wystąpień pojawiły się tematy związane z systemami ASRS, prawnymi aspektami automatyzacji magazynów, usprawnieniami zarządzania łańcuchem dostaw, microfulfillmentem oraz logistyką e-commerce na skalę europejską (case study InPost Fulfillment i Modivo). Ważną częścią konferencji była specjalnie zaprojektowana strefa networkingu z przestrzenią dla Partnerów Konferencji. Jednym z nich była firma Jungheinrich:

Już po raz kolejny byliśmy uczestnikami panelu dyskusyjnego podczas konferencji Smart Warehouse. Było to 75 minut intensywnej i merytorycznej dyskusji na temat robotów AGV i związanych z tym technologii, trendów, wyzwań, rozwiązań i podejścia projektowego połączone ze spojrzeniem na automatyzację z unikatowej perspektywy użytkownika, dostawcy rozwiązań i integratora. Natomiast naszą obecność na targach MODERNLOG podkreśliliśmy także poprzez udział w panelu dyskusyjnym konferencji organizowanej przez K-SSSE na temat: „Bez ograniczeń i limitów, czyli jaka będzie nowoczesna infrastruktura logistyki jutra?” Polska jako europejski hub logistyczny, trendy i wyzwania w branży magazynowej, czy też identyfikacja kluczowych technologii magazynów przyszłości to tylko kilka tematów poruszonych w czasie dyskusji. Targi MODERNLOG oraz konferencja Smart Warehouse to na pewno doskonałe miejsce spotkań przedstawicieli branży logistyki i intralogistyki oraz podzielenia się swoim doświadczeniem i dyskusją na temat trendów w tym sektorze gospodarki. Do zobaczenia za rok w kolejnej edycji wydarzenia – opowiedział Artur Kuśnierek, Menedżer ds. Rozwoju Sprzedaży w Jungheinrich Polska.

Kolejne Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG odbędą się dokładnie w dniach 4-7 czerwca 2024 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Logistyka, automatyzacja i robotyzacja