Panattoni wybudowało Europejskie Centrum Inżynieryjne Monroe. To najnowocześniejszy budynek w portfolio Tenneco

2023-10-03 11:20
Panattoni wybudowało Europejskie Centrum Inżynieryjne Monroe
Autor: materiały prasowe

Panattoni wybudowało centrum BTS dla Grupy Tenneco w Gliwicach o pow. 10 000 m2. Europejskie Centrum Inżynieryjne ma służyć firmie jako centrum badawczo-rozwojowe w zakresie nowych technologii i produktów Monroe, w tym konwencjonalnych systemów sterowania napędem (Monroe OE Solutions) i zaawansowanych układów zawieszenia (Monroe Intelligent Suspension).

Region śląski w dalszym ciągu przyciąga gigantów branży motoryzacyjnej, a ośrodki takie jak Bielsko-Biała, Tychy i Gliwice stają się centrami aktywności międzynarodowego biznesu. Grupa Tenneco –producent i dostawca technologii, komponentów i oryginalnego wyposażenia do samochodów osobowych i ciężarowych oraz pojazdów użytkowych i terenowych – działa w Gliwicach od wielu lat. Panattoni wybudował Europejskie Centrum Inżynieryjne Monroe dla jednej ze spółek zależnych Grupy zaledwie 2 km od jednego z jej centrów produkcyjnych.

„Światowy przemysł motoryzacyjny patrzy na Polskę, a zaawansowany technologicznie budynek realizowany dla marki Monroe w Gliwicach ma stać się kluczowym ośrodkiem w portfolio Tenneco obok innych ośrodków w Europie, Chinach, Indiach i USA, aby służyć swoim klientom za pomocą Monroe Rozwiązania OE i inteligentne zawieszenie Monroe. To dla nas w Panattoni ogromny zaszczyt, że udało nam się zrealizować tak istotny dla rozwoju firmy projekt. Teraz udostępniamy nie tylko zaawansowane technologicznie fabryki, ale także technologiczne zaplecze badawczo-rozwojowe – mówi Marek Foryński, dyrektor zarządzający BTS w Panattoni.

Nowe Centrum badawczo-rozwojowym

Deweloper oddał łącznie powierzchnię prawie 10 000 m2, w tym budynek o powierzchni 5330 mkw. do produkcji prototypów i testowania wszystkich typów amortyzatorów pasywnych i półaktywnych.

Do głównych produktów projektowanych i testowanych w nowym centrum badawczo-rozwojowym należą technologie do samochodów osobowych, pojazdów dostawczych i autobusów, w tym amortyzatory i inteligentne systemy zawieszenia Monroe. Wraz z rozwojem nowego centrum firma Tenneco zainwestowała w najnowsze technologie projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) i inżynierii (CAE), a także inne rozwiązania niezbędne do opracowywania układów mechanicznych, elektronicznych i hydraulicznych.

Około 240 inżynierów jest zatrudnionych w Monroe Engineering Center, aby wspierać szeroką gamę wiodących na świecie producentów pojazdów, a także centra firmy Performance Solutions w Hiszpanii.

Certyfikat WELL na poziomie Gold

W ramach projektu Panattoni wybudował wyjątkową w ofercie firmy powierzchnię biurową i planuje zgłosić tę część do certyfikacji WELL na poziomie Gold, przyznawanej budynkom szczególnie przyjaznym dla użytkownika. Niezwykle wysokiej jakości wykończenia wnętrz biurowych obejmują przeszkloną fasadę, ściany kompozytowe oraz szklaną balustradę z wykończeniami materiałowymi w bogatej kolorystyce. Przy opracowywaniu wykorzystano materiały i rozwiązania poprawiające akustykę, w tym panele akustyczne i lamele. Panattoni dostarczyło także laboratorium z klimatyzacją i posadzką żywiczną. Deweloperowi udało się także w rekordowym czasie wykonać kompleksową dostawę energii elektrycznej o mocy 3,7 MW.

Strefa relaksu

Użytkownicy centrum będą mogli skorzystać z zewnętrznej strefy relaksu z ławkami i stołami. Do ich dyspozycji będą także wiaty rowerowe i huśtawki wykonane z turbin wiatrowych pochodzących z recyklingu. Na terenie centrum Panattoni umieściło także schronienia dla owadów i ptaków, posadził rodzime gatunki drzew i krzewów, zagospodarowany trawnik oraz łąkę kwietną ograniczającą konieczność podlewania.

Rozwiązania proekologiczne

Tenneco będzie miało również dostęp do szerokiej gamy rozwiązań ograniczających zużycie energii i wody. Zainstalowano inteligentny system oświetlenia, w skład którego wchodzi zegar astronomiczny do oświetlenia zewnętrznego. Aby oszczędzać wodę, Panattoni zastosowało w łazienkach baterie elektroniczne z systemem wykrywania nieszczelności. Całe centrum ma uzyskać certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

„Dział BTS Panattoni zrealizował już ponad 100 centrów BTS w Europie Środkowo-Wschodniej i to ogromne doświadczenie okazało się kluczowe przy tak wymagającym rozwoju. Zaprojektowaliśmy projekt, kupiliśmy grunt, zaplanowaliśmy dostęp do mediów, zapewniliśmy odpowiedni dojazd i ostatecznie dostarczyliśmy wyjątkową przestrzeń biurową, a wszystko to udało nam się zrobić w bardzo napiętym harmonogramie. Chcielibyśmy podziękować Grupie Tenneco za zaufanie, jakim nas obdarzyła i umożliwienie poszerzenia swojego portfolio o naprawdę wyjątkowy projekt” – mówi Michał Chodecki, Dyrektor ds. Rozwoju BTS w Panattoni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany