Ceny prądu dla firm 2024 - jakie będą? Czy wzrosną? Prognoza cen energii dla przedsiębiorców

2023-08-20 9:45
Ceny prądu 2024 dla firm
Autor: GettyImages Jakie będą ceny prądu dla firm w 2024? Prognozy

Ceny prądu uzależnione są przede wszystkim od wciąż rosnących cen energii na rynku hurtowym, zwłaszcza w przypadku kontraktów terminowych. W 2023 roku jest drogo. Czy w przyszłym roku będzie jeszcze drożej? W artykule prognoza - jakich cen za energię elektryczną mogą się spodziewać przedsiębiorcy w 2024 roku.

Spis treści

  1. Ceny prądu 2024 dla firm - prognozy
  2. Umowy ze stałą ceną a umowy indeksowane giełdą

Kontrakty terminowe, od których zależy cena energii na rynku hurtowym, są to dwustronne umowy, zgodnie z którymi sprzedawca zobowiązuje się do dostarczenia energii w określonym czasie i po ustalonej cenie, a kupujący deklaruje zakup zgodnie z tymi warunkami. 

Ceny prądu 2024 dla firm - prognozy

Biorąc pod uwagę rosnące ceny hurtowe energii elektrycznej czy też coraz wyższe ceny uprawnień do emisji CO2, klienci biznesowi muszą być przygotowani na podwyżki cen prądu w 2024 r.

Chociaż aktualne kontrakty roczne na giełdzie na przyszły rok mają dość atrakcyjne ceny, to oferty przedstawiane firmom bezpośrednio od sprzedawców energii elektrycznej są już nieco droższe. Kontrakty giełdowe oscylują na poziomie ok. 750 zł/MWh, natomiast propozycje sprzedawców to ok. 1000 zł/MWh.

Znacząca rozbieżność w cenach hurtowych kontraktów na giełdzie oraz ofert dla przedsiębiorców wynika z kilku przyczyn.

Po pierwsze, w konsekwencji wprowadzenia przez rząd mechanizmów mających na celu zahamowanie wzrostu cen energii nastąpił spadek cen hurtowych, w szczególności na rynku sportowym.

Mowa tu o pułapie cen na rynku bilansującym oraz o domiarze, jaki wytwórcy energii byli zobligowani do płacenia w momencie sprzedaży powyżej ustalonej ceny. Wysokie koszty związane z emisją CO2 spowodowały, że firmy sprzedawały prąd poniżej kosztów, generując ogromne straty. Nie można też zapominać o niepewności jaką niesie za sobą ryzyko wzrostu cen hurtowych.

Chęć odrabiania tych strat, a także przeniesienie ryzyka wzrostu cen hurtowych na odbiorcę to jedne z najistotniejszych przyczyn prognozowanych wyższych cen prądu w nadchodzących latach.

Oferty zakupu energii elektrycznej dla małych i średnich firm na 2024 r. w popularnej taryfie C11 pod koniec kwietnia 2023 r. przedstawiały się następująco:

  • PGE Obrót: 945 zł/MWh;
  • Energa: 2290 zł/MWh;
  • Tauron: 2100 zł/MWh, (w przypadku dwuletniej umowy koszt wynosi 1200 zł/MWh).

Nie dziwi zatem fakt, że firmy energetyczne są obecnie zmuszone do wyjątkowo uważnego kalkulowania ryzyka wzrostu cen. Kolejnym elementem zwiększającym niepewność jest fakt powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Agencja ma przejąć od grup energetycznych (PGE, Tauron, Enea) aktywa węglowe. Utworzenie NABE w teorii ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Z drugiej strony nie wiadomo w jakiej formie ostatecznie powstanie ten holding, wątpliwości budzi też jego monopolistyczny charakter potencjalnie zaburzający działanie rynku czy też rentowność organizacji w przyszłości.

Więcej o tym, od czego zależą ceny prądu w halach magazynowych i dlaczego prąd dla przedsiębiorców jest droższy, piszemy w artykule: Ceny energii elektrycznej dla firm – duże obiekty i hale magazynowe.

Umowy ze stałą ceną a umowy indeksowane giełdą

Kluczową decyzją dla przedsiębiorców w kontekście wydatków na energię elektryczną jest wybór pomiędzy zawarciem umowy ze stałą ceną a umową indeksowaną giełdą. Ta pierwsza, jak wskazuje nazwa, charakteryzuje się stabilnym, lecz nie najniższym kosztem. Bardziej opłacalne obecnie wydaje się jednak postawienie na umowę indeksowaną giełdą.

W takim wariancie klienci płacą ceny z rynku spot powiększone o prowizje. Te zaś plasują się aktualnie na stosunkowo niskim poziomie. Nie wiadomo jednak czy taka sytuacja utrzyma się w kolejnym roku.

Pewnym zabezpieczeniem w tej kwestii są pułapy i domiar nałożone na spółki energetyczne. Oferty indeksowane skierowane są jednak głównie do firm generujących znaczne zużycie energii elektrycznej w skali roku.

Z cyklu "Ceny prądu" do tej pory pisaliśmy o:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany