Zasilacz systemów ppoż. UZS-230V-1kW-1F

2023-05-30 0:00 Materiał sponsorowany
Zasilacz UZS-230V-1KW-1F
Autor: EVER Zasilacz UZS-230V-1KW-1F

Zasilacz UZS-230V-1kW-1F to polskie rozwiązanie poznańskiej firmy EVER. Urządzenie jest przeznaczone do współpracy z napędami bram stosowanymi w systemach kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła, zasilanymi z jednofazowej sieci energetycznej ~230 V, o zapotrzebowaniu na moc nie większym niż 1 kVA/1 kW.

W 100% Polski produkt

Zasilacz skonstruowany i wyprodukowany w całości w Polsce cechuje się niewielką powierzchnią montażową (szer./wys. [mm]: 290/500), niską masą urządzenia (niecałe 24 kg), a także możliwością instalacji na powierzchni o niskiej nośności (warstwowe płyty typu Sandwich oraz ściany kartonowo-gipsowe, montaż w 4 do 10 punktach). Dużym atutem rozwiązania jest pakiet akumulatorów z gwarantowaną jakością, krótkim czasem ładowania oraz ergonomiczną wymianą. Rozwiązanie firmy EVER, jako jedno z nielicznych rozwiązań w swojej kategorii, uzyskało certyfikat stałości właściwości użytkowych wg normy PN-EN 12101-10 zgodnie z ustawą o wyrobach budowlanych oraz świadectwo dopuszczenia wydane przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej (CNBOP-PIB) wymagane ustawą o ochronie przeciwpożarowej.

Zastosowanie zasilacza UZS-230V-1kW-1F

Zasilacz UZS-230V-1kW-1F wykorzystywany jest do zasilania systemów napowietrzających w układach wentylacji pożarowej. W przypadku instalacji pożarowej wentylacji mechanicznej brak zapewnienia dopływu świeżego powietrza zwiększa ryzyko wystąpienia dodatkowej szkody, nie tylko w trakcie pożaru, lecz również podczas przeprowadzania testów urządzeń systemu oddymiania lub fałszywego alarmu. Branża przemysłowa jest bardzo wrażliwa na nieplanowane przestoje technologiczne i jako pierwsza wymusza szukanie niezawodnych rozwiązań, a zasilacz jest odpowiedzią na potrzeby klientów ceniących niezawodność. W większości systemów wentylacji pożarowej dopływ świeżego powietrza odbywa się dzięki elementom wykorzystywanym również do użytku codziennego, np. drzwiami, bramami, klapami wentylacyjnymi. Często jednak zapomina się o tym, jaką rolę pełni brama wykorzystywana jako klapa otworu napowietrzającego. Gdy w obiekcie panuje stan pożaru, a zasilanie na potrzeby codziennego użytkowania powinno być odcięte lub wyłączone, potrzebuje odpowiedniej, podwyższonej i przede wszystkim udokumentowanej niezawodności działania, a tym samym zapewnienia dostarczenia energii umożliwiającej wyzwolenie działania napędu bramy.

Niezadziałanie klapy napowietrzającej nie tylko przyczynia się do braku skuteczności systemu oddymiania, lecz także powoduje niebezpieczne sytuacje podczas testów pożarowych i tym samym generuje poważne straty. Bramy i inne zamknięcia stanowiące klapy napowietrzające w systemach wentylacji pożarowej, które mają za zadanie zapewnić dopływ świeżego powietrza w warunkach pożaru, to niezwykle ważny, a zarazem dość często bagatelizowany element systemu oddymiania. Brak dopływu świeżego powietrza niezbędnego do kompensacji gazów pożarowych ze strefy objętej pożarem powoduje obniżenie, a nawet brak skuteczności oddymiania, a w przypadku systemów mechanicznych prowadzi do wystąpienia niebezpiecznego podciśnienia oraz przepływów powietrza o niebezpiecznych prędkościach (przeciągi).

Zasilacz marki EVER zainstalowany w obiekcie przemysłowym
Autor: EVER Zasilacz marki EVER zainstalowany w obiekcie przemysłowym

Wymagania prawne

Obowiązujące aktualnie regulacje prawne dotyczące ochrony przeciwpożarowej (art. 7 ustawy o ochronie przeciwpożarowej) wskazują jednoznacznie, że zasilacz służący do zasilania urządzenia przeciwpożarowego musi być dopuszczony do użytkowania w ochronie przeciwpożarowej i wymaga udokumentowanej ustawowej niezawodności działania w postaci świadectwa dopuszczenia wydanego przez CNBOP-PIB.

W celu spełnienia wymagań formalnych, na które coraz bardziej zwracają uwagę ubezpieczyciele na etapie wypłaty odszkodowania, zasilacze stosowane w klapach napowietrzających (w tym do napędów bram) muszą spełniać wymagania normy PN-EN 12101-10 oraz muszą mieć świadectwo dopuszczenia wydane przez CNBOP-PIB. Jest to warunek konieczny, ale niewystarczający do uzyskania dobrego produktu, który powinien również uwzględniać dodatkowe wymagania, m.in. niezawodność użytkowania czy ergonomiczność montażu.

Przemyślana koncepcja

W trakcie opracowywania projektu zasilacza UZS-230V-1kW-1F powstało wiele założeń mających być udogodnieniem dla monterów oraz późniejszych konserwatorów, ale głównym wyzwaniem okazały się prace nad zaprojektowaniem takiej baterii akumulatorów, która będzie odpowiadała najczęściej występującym zastosowaniom, a przede wszystkim utrzyma wymaganą niezawodność w warunkach rzeczywistych i będzie akceptowalna pod względem cenowym.

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki asortyment akumulatorów. Doświadczenie firmy EVER pokazuje, że wśród nich nie jest łatwo znaleźć wyroby, które zachowują trwałość, tak jak zostało to zadeklarowane w karcie produktu. Niemalże każdy z producentów zasilaczy lub innych urządzeń wyposażonych w akumulator stoi też przed dylematem, na ile należy pozostawić wybór akumulatorów, a tym samym odpowiedzialność za ten wybór odbiorcy. EVER, mając na uwadze powyższe, zastosował w swoim zasilaczu pakiet akumulatorów z gwarantowaną przez siebie jakością (każda sztuka jest poddawana szczegółowej, wnikliwej laboratoryjnej kontroli jakości). Akumulatory w zasilaczu są ładowane stosunkowo szybko, a dodatkowo ich wymiana jest łatwa dla użytkownika.

Doświadczenie gwarancją jakości

Certyfikat stałości właściwości użytkowych nr 1438-CPR-0664 oraz świadectwo dopuszczenia nr 3741/2019 wydane przez CNBOP-PIB dla zasilacza UZS-230V-1kW-1F potwierdzają spełnienie obowiązkowych wymagań prawnych, jednak najlepszą gwarancję bezpieczeństwa, funkcjonalności i komfortu daje rzetelność firmy EVER poparta prawie trzema dekadami doświadczeń.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAU Instalacje